Genetsko savetovanje

Genetsko savetovanje je komunikacioni proces koji se odnosi na probleme ljudi vezane za pojavu ili rizik pojave genetske bolesti u porodici. To podrazumeva pružanje pomoći osobi i/ili porodici da:

  • razume medicinske činjenice, dijagnozu i moguće načine razvoja nasledne bolesti;
  • dobije informacije o mogućem testiranju, rezultatitama testa i šta se dobije nakon testa;
  • shvati značaj naslednih faktora za određenu bolest i eventualni rizik njenog ponovnog javljanja kod nekih članova porodice;
  • razume moguće alternative kada je reč o riziku pojave neke bolesti;
  • izabere najbolji mogući menadžment u tretmanu i odnosu prema naslednom poremećaju koji već postoji u porodici;
  • izabere načine delovanja koji su za njih najprihvatljiviji u pogledu rizika, porodičnih ciljeva, etičkih i religioznih standarda.

Osobe koje traže genetski savet, shvataju značaj i ulogu genetike u njihovom životu. To mogu biti mlađi ili stariji ljudi, muškog ili ženskog pola, trudnice ili osobe koje razmišljaju o obrazovanju porodice, bolesne osobe, ili one za koje postoji rizik pojave određene bolesti.

Jedan od važnih zadataka genetskog savetovanja je pomoć oko donošenja odluke o potomstvu u visoko rizičnim porodicama za pojavu neke bolesti. Zadatak gentskog savetodavca u takvoj situaciji je da porodici ili članu porodice, objasni sve okolnosti i rizike u vezi sa oboljenjem za koje postoji rizik. Međutim, konačnu odluku donosi porodica. To je princip autonomije i slobodnog izbora. Suština je da porodica, ili član porodice, bude dobro informisan i da se omogući ”informativni slobodan izbor”. Olakšavanje u donošenju odluke o reprodukciji i omogućavanje da ona bude utemeljena na osnovu što podrobnijeg informisanja (”informativna odluka”) je jedan od važnih zadataka genetskog savetovanja. Jedan od principa genetskog savetovanja je tajnost rezultata i podataka u genetskom savetovanju. Neophodno je da se zaštiti privatnost osobe u pogledu dobijenih rezultata genetskog testa i poverljivih informacija iz familijarne istorije. Tako se sprečava moguća zloupotreba i manipulacija.

Procedura i tok genetskog savetovanja:

Proces genetskog savetovanja ima nekoliko koraka:

  1. Zakazivanje termina
  2. Sakupljanje informacije (potrebno prisutsvo klijenta)
    -familijarna istorija
    -postojeća medicinska dijagnoza i drugi medicinsko relevantni podaci značajni za genetsku dijagnozu
    -fenotipske karakteristike značajne za genetsku dijagnozu
  3. Evaluacija prikupljenih informacija (bez prisustva klijenta)
    -potreban je vremenski period od nekoliko dana do mesec dana da bi se sve informacije evaluirale
  4. Saopštavanje rezultata (moguće je telefonski, elektronskim putem a nekada je poželjno prisustvo klijena)
  5. Predlog genetskog testa, ako je potreban (nije poželjno prisustvo klijenta)
    -klijent dobija sve informacije o testu, uključujući cenu, laboratoriju gde se radi, koje informacije dobija ako je rezultat negativan ili ako je pozitivan.
  6. Predlog izlaska i razrešenje date situacije

Cena

Cena Genetskog savetovanja se kreće od 12.000,00 dinara  ( 100 € ) pa do 120.000,00 dinara ( 1000€ ) u zavisnosti od problema i situaciju koju treba rešiti. Za jednostavne probleme pitanja možete postaviti na stranici “Vaša pitanja” ovog sajta i dobićete besplatne odgovore. U slučaju složenijih situacija termin se zakazuje (telefonom, mejlom ili putem društvenih mreža), a cena se usklađuje sa složenošću problema koji treba rešiti.

Pitanja i odgovori

Vaša pitanja možete postaviti privatno nakon registracije u našem delu za ONLINE Savetovanje. Ukoliko ste već registrovani možete se prijaviti ovde.